APL5101-12BI
APL5101-12BI APL5101-12BI - Brand New ANPEC IC Chips
Get Quote
Buy Now
APL5101-12BI
APL5101-12BI - Brand New ANPEC IC Chips
Manufacturer Part No: APL5101-12BI In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerANPEC
Product CategoryIC Chips
General Description
The APL5101/2 are micro-power and ultra low dropout linear regulators, which operate from 2V to 6V input voltage and deliver up to 150mA. Typical dropout voltage is only 200mV at 150mA loading. Designed for use in battery-powered system, the low 4mA quiescent current makes it an ideal choice. Design with an internal P-channel MOSFET pass transistor, the APL5101/2 maintain a low supply current, independent of the load current and dropout voltage.
Features
• Ultra Low Quiescent Current: 4mA
• Ultra Low Dropout Voltage: [email protected] /150mA
• Fixed Output Voltages: 1.2V~3.5V, Steps 100mV · Guaranteed 150mA Output Current
• Stable with 1mF Output Capacitor
• Ceramic Capacitor can be used
• Current-Limit Protection
• Controlled Short Circuit Current: 50mA
• Build-in Thermal Protection
• SOT-23, SOT-23-5, and SOT-89 Packages
• Lead Free and Green Devices Available (RoHS Compliant)
Applications
• Hand-Held Equipment
• RTC or CMOS Backup Power
• Battery Powered Equipment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay