LT1521CST-3.3
LT1521CST-3.3 LT1521CST-3.3 - Brand New Linear Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LT1521CST-3.3
LT1521CST-3.3 - Brand New Linear Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LT1521CST-3.3 In Stock
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
DESCRIPTION
The LT ®1521/LT1521-3/LT1521-3.3/LT1521-5 are low dropout regulators with micropower quiescent current and shutdown. These devices are capable of supplying 300mA of output current with a dropout voltage of 0.5V.
FEATURES
■ Dropout Voltage: 0.5V
■ Output Current: 300mA
■ Quiescent Current: 12µA
■ No Protection Diodes Needed
■ Adjustable Output from 3.8V to 20V
■ Fixed Output Voltages: 3V, 3.3V, 5V
■ Controlled Quiescent Current in Dropout
■ Shutdown IQ = 6µA
■ Reverse Battery Protection
■ No Reverse Current
■ Thermal Limiting
APPLICATIOUNS
■ Low Current Regulator
■ Regulator for Battery-Powered Systems
■ Post Regulator for Switching Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay