ALFG2PF18
ALFG2PF18 ALFG2PF18 - Brand New PANASONIC Power Relays
Get Quote
Buy Now
ALFG2PF18
ALFG2PF18 - Brand New PANASONIC Power Relays
Manufacturer Part No: ALFG2PF18 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Power Relays
Contact us
ManufacturerPanasonic
Product CategoryPower Relays, Over 2 Amps
SeriesALFG
PackagingBulk
Mounting-StyleThrough Hole
Termination-StylePC Pin
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesInsulation - Class F
Electrical contact materialsSilver Tin Oxide (AgSnO)
Contact-TerminationQuick Connect Terminal
Contact-FormSPST-NO (1 Form A)
Operate-Time20ms
Release-Time10ms
RelaysGeneral Purpose
Coil-TypeNon Latching
Coil-Current78mA
Coil-Voltage18VDC
Contact-Rating-Current31A
Switching-Voltage250VAC - Max
Turn-On-Voltage-Max12.6 VDC
Turn-Off-Voltage-Min1.8 VDC
Power-Consumption1.4 W
Coil-TerminationSolder Pin
[ Panasonic** ] **
FEATURES
• High capacity
High capacity control possible at 22A/
33A (High capacity type) 250V AC rating
in compact size (L: 15.7 × W: 30.1 ×
H: 23.3 mm L: .618 × W: 1.185 × H: .917
inch)
• Contact gap: 1.5 mm .059 inch and
1.8 mm .071 inch
Compliant with European photovoltaic
standard (IEC62109
and VDE0126
Safety standard of PV power inverter
German safety standard of PV power inverter
Due to addition of altitude stipulation (2,000 m
6,561.68 ft or more) to IEC62109.
EN61810-1 certified: 2.5 kV surge
breakdown voltage (between contacts)
• High insulation resistance
Creepage distance between contact and
coil terminal: Min. 9.5 mm .354 inch
Clearance distance between contact and
coil terminal: Min. 6.5 mm .256 inch
Surge breakdown voltage: 6 kV
• Coil holding voltage contributes to
saving energy of equipment
The coil holding voltage can be reduced
up to 35%V of the nominal coil voltage
(Ambient temperature: 20°C 68°F).
Power consumption at the lowest coil
holding voltage: 170 mW equivalent
Coil holding voltage is the coil voltage
after 100 ms from the applied nominal
coil voltage.
When the ambient temperature during
use is 85°C 185°F, make the coil holding
voltage between 45% and 80%V of the
nominal coil voltage.
• Conforms to various safety
standards
UL/C-UL and VDE approved
TYPICAL APPLICATIONS
• Photovoltaic power generation
systems (Power conditioner)
• Uninterruptible Power Supplies
(UPS)
• Home appliances
• Office equipment
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay