MX25L4005AM2C
MX25L4005AM2C MX25L4005AM2C - Brand New MX IC Chips
Get Quote
Buy Now
MX25L4005AM2C
MX25L4005AM2C - Brand New MX IC Chips
Manufacturer Part No: MX25L4005AM2C In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerMX
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
The MX25L4005A provide sequential read operation on whole chip.
FEATURES
GENERAL
• Serial Peripheral Interface (SPI) compatible -- Mode 0 and Mode 3
• 4,194,304 x 1 bit structure
• 128 Equal Sectors with 4K byte each
- Any Sector can be erased individually
• 8 Equal Blocks with 64K byte each
- Any Block can be erased individually
• Single Power Supply Operation
- 2.7 to 3.6 volt for read, erase, and program operations
• Latch-up protected to 100mA from -1V to Vcc +1V
• Low Vcc write inhibit is from 1.5V to 2.5V
PERFORMANCE
• High Performance
- Fast access time: 85MHz serial clock (15pF + 1TTL Load) and 66MHz serial clock (30pF + 1TTL Load)
- Fast program time: 1.4ms(typ.) and 5ms(max.)/page (256-byte per page)
• Low Power Consumption
- Low active read current: 12mA(max.) at 85MHz, 8mA(max.) at 66MHz and 4mA(max.) at 33MHz
- Low active programming current: 15mA (max.)
- Low active erase current: 15mA (max.)
- Low standby current: 10uA (max.)
- Deep power-down mode 1uA (typical)
• Minimum 100,000 erase/program cycles
• 10 years data retention
SOFTWARE FEATURES
• Input Data Format
- 1-byte Command code
• Block Lock protection
• Auto Erase and Auto Program Algorithm
- Automatically erases and verifies data at selected sector
• Status Register Feature
• Electronic Identification
- JEDEC 2-byte Device ID
- RES command, 1-byte Device ID
HARDWARE FEATURES
• SCLK Input
- Serial clock input
• SI Input
- Serial Data Input
• SO Output
- Serial Data Output
• WP# pin
- Hardware write protection
• HOLD# pin
- pause the chip without diselecting the chip
• PACKAGE
- 8-pin SOP (150mil)
- 8-pin SOP (200mil)
- 8-pin PDIP (300mil)
- 8-land SON (6x5mm, 1.0mm package height), which is not recommended for new design
- 8-land WSON (6x5mm, 0.8mm package height)
- 8-land USON (4x4mm) in development
- All Pb-free devices are RoHS Compliant
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay