ENWA4304R
ENWA4304R ENWA4304R - Brand New PANASONIC IC Chips
Get Quote
Buy Now
ENWA4304R
ENWA4304R - Brand New PANASONIC IC Chips
Manufacturer Part No: ENWA4304R In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerPANASONIC
Product CategoryIC Chips
Overview
The PAN9320 is a 2.4 GHz ISM band Wi-Fi-embedded module which includes a wireless radio and an MCU for easy integration of Wi-Fi connectivity into various electronic devices.
Features
• Fully embedded: integrated full-featured network stack
• Contains all necessary IoT functionality (Place & Play)
• Integrated webserver with AJAX/JSON for web applications
• No stack or software implementation needed on a host MCU
• Simultaneous support of Access-Point & Infrastructure mode
• Fully automatical IP configuration
• DHCP server offers IP configuration in AP mode
• Access by names ( http://yourdevice )
• Integrated TCP/IP network stack: IPv4, ARP, and AutoIP
• Supports TLS/SSL, https, and Wi-Fi security (WPA2) for secure data connection
• Over-the-Air firmware update
• Two UART interfaces (command and transparent data)
• Coexistence interface for external co-located 2.4 GHz radios (e. g. Bluetooth)
• Programming via standard JTAG
• Evaluation Kit with pre-installed web application for quick prototyping available
• Evaluation and development tool WiFigurator for Windows
• Getting started tutorials, PC tool, quickstart guide
• Wide temperature range of -30 °C to 70 °C
• FCC-/IC-/CE-certified
Characteristics
• Surface Mount Type (SMT) 29.0 mm x 13.5 mm x 2.66 mm
• Marvell® 88W8782 WLAN System-on-Chip (SoC) and 88MC200 (MCU) inside
• Tx power up to +18 dBm @ IEEE 802.11b
• Rx sensitivity of -98 dBm @ IEEE 802.11b DSSS 1 Mbps
• 40 MHz channels up to 150 Mbps
• Power supply 3.0 to 3.6 V
• Current consumption 430 mA (Tx @ 11b, 11 Mbps) and 145 mA Rx
• Low power mode available
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay