LQH31MN120K03L
LQH31MN120K03L LQH31MN120K03L - Brand New Murata Electronics Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
LQH31MN120K03L
LQH31MN120K03L - Brand New Murata Electronics Fixed Inductors
Manufacturer Part No: LQH31MN120K03L In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerMurata Electronics
Product CategoryFixed Inductors
SeriesLQH31M
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.000353 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating95mA
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 25 C to + 85 C
Height1.8 mm
Length3.2 mm
Width1.6 mm
Package-Case1206 (3216 metric)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance±10%
Lead-Spacing-
Height-Seated-Max0.079" (2.00mm)
Ratings-
Diameter-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency-
Inductance-Frequency12μH
DC resistance (DCR)3.51 Ohm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation-
Q factor35 @ 5MHz
Self Resonant Frequency18MHz
Frequency-Test1MHz
Lead-Diameter-
Maximum-DC-Current95 mA
Maximum-DC-Resistance2.7 Ohms
Self-Resonant-Frequency13 MHz
Core-MaterialFerrite Core
Q-Minimum35
GENERAL DESCRIPTION
The SM8237 is a step-up DC/DC converter specifically designed to drive white LEDs with a constant current. The device can drive two, three or four LEDs in series from a Li-ion cell. Series connection of the LEDs provides identical LED currents resulting in uniform brightness and eliminating the need for ballast resistors. The SM8237 switches at 1.2 MHz, allowing the use of tiny external components. The output capacitor can be as small as 0.22μF, saving space and cost versus alternative solutions. A low 95mV feedback voltage minimizes power loss in the current setting resistor for better efficiency.
FEATURES
  • Inherently matched LED current
  • High efficiency : 84% typical
  • Drives up to four LEDs from a 2.8V supply
  • Drives up to six LEDs from a 5V supply
  • 36V rugged bipolar switch
  • Fast 1.2MHz switching frequency
  • Uses tiny 1 mm tall inductors
  • Requires only 0.22μF output capacitor
  • Low profile TSOT package
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay