STPS20L120CFP
STPS20L120CFP STPS20L120CFP - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
STPS20L120CFP
STPS20L120CFP - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: STPS20L120CFP In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeSchottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max120V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode10A
Voltage-Forward-Vf-Max-If860mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current-Reverse-Leakage-Vr120?A @ 120V
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Mounting-TypeThrough Hole
Package-CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier-Device-PackageTO-220FPAB
Base-Part-Number*
Description
Features
• Very low forward voltage drop for less power dissipation and reduced heatsink size
• Reverse voltage suited to OR-ing of 3 V, 5 V and 12 V rails
• Avalanche capability specified
• ECOPACK®2 compliant component for D²PAK on demand
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay