FFA30U60DNTU
FFA30U60DNTU FFA30U60DNTU - Brand New Fairchild Semiconductor Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
FFA30U60DNTU
FFA30U60DNTU - Brand New Fairchild Semiconductor Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: FFA30U60DNTU In Stock
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeStandard
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode30A
Voltage-Forward-Vf-Max-If2.3V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse-Recovery-Time-trr90ns
Current-Reverse-Leakage-Vr15?A @ 600V
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 150°C
Mounting-TypeThrough Hole
Package-CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier-Device-PackageTO-3PN
Base-Part-Number*
Features
• High voltage and high reliability
• High speed switching
• Low forward voltage
Applications
• General purpose
• Switching mode power supply
• Free-wheeling diode for motor application
• Power switching circuits
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay