MC78M15BDTG
MC78M15BDTG MC78M15BDTG - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MC78M15BDTG
MC78M15BDTG - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MC78M15BDTG In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesMC78M15
PackagingTube Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-252-3 (DPAK)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageDPAK-3
Voltage-InputUp to 35V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output500mA
Voltage-Output15V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical2V @ 350mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
PolarityPositive
Output-Voltage15 V
Input-Voltage-MAX35 V
Output-Current500 mA
Input-Voltage-MIN17 V
Load-Regulation300 mV
Line-Regulation50 mV