AIC1734-33PXA
AIC1734-33PXA AIC1734-33PXA - Brand New ANAIOG IC Chips
Get Quote
Buy Now
AIC1734-33PXA
AIC1734-33PXA - Brand New ANAIOG IC Chips
Manufacturer Part No: AIC1734-33PXA In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerANAIOG
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The AIC1734 is a 3-pin low dropout linear regulator. The superior characteristics of the AIC1734 include zero base current loss, very low dropout voltage, and 2% accuracy output voltage. Typical ground current remains approximately 55µA, for loading ranging from zero to maximum. Dropout voltage at 300mA output current is exceptionally low. Built-in output current limiting and thermal limiting provide maximal protection to the AIC1734 against fault conditions.
FEATURES
Low Dropout Voltage of 470mV at 300mA Output Current (3.0V Output Version).
Guaranteed 300mA Output Current.
Low Ground Current at 55µA.
2% Accuracy Output Voltage of 1.8V/ 2.0V/2.5V /2.7V/ 3.0V/ 3.3V/ 3.5V/ 3.7V/ 3.8V/ 5.0V/5.2V.
Only needs 1µF Output Capacitor for Stability.
Current and Thermal Limiting.
APPLICATIONS
CD-ROM Drivers.
LAN Cards.
Microprocessor.
RAM Module.
Wireless Communication Systems.
Battery Powered Systems.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay