MC88915TFN70R2
Get Quote
Buy Now
MC88915TFN70R2
MC88915TFN70R2 - Brand New Freescale / NXP Clock Generators / Frequency Synthesizers / PLL
Manufacturer Part No: MC88915TFN70R2 In Stock
Contact us
ManufacturerFreescale / NXP
Product CategoryClock Generators and Frequency Synthesizers
Series-
TypeClock Driver, Fanout Distribution, Multiplexer
PackagingCut Tape (CT)
Package-Case28-LCC (J-Lead)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply4.75 V ~ 5.25 V
Supplier-Device-Package28-PLCC (12.45x12.45)
PLLYes
InputTTL
OutputCMOS, TTL
Number-of-Circuits1 Circuit
Ratio of output to input1899/12/30 3:08:00
Differential-Input:OutputNo/No
Frequency-Max70MHz
Divider-MultiplierYes/Yes
Product Details
__
Low Skew CMOS PLL Clock Drlvers,3-State 55,70,100,133 and 160MHz Versions
The MC88915T Clock Driver utilizes phase–locked loop technology to lock its low skew outputs’ frequency and phase onto an input reference clock. It is designed to provide clock distribution for high performance PC’s and workstations. For a 3.3V version, see the MC88LV915T data sheet.
Features
• Input/Output phase–locked frequency ratios of 1:2, 1:1, and 2:1 are available
• Input frequency range from 5MHz – 2X_Q FMAX spec. (10MHz – 2X_Q FMAX for the TFN133 version)
• All outputs have ±36 mA drive (equal high and low) at CMOS levels, and can drive either CMOS or TTL inputs. All inputs are TTL–level compatible. ±88mA IOL/IOHspecifications guarantee 50Ωtransmission line switching on the incident edge
• Lock Indicator (LOCK) accuracy indicates a phase–locked state
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay