TL5001AQDR
TL5001AQDR TL5001AQDR - Brand New Texas Instruments DC DC Switching Controllers
Get Quote
Buy Now
TL5001AQDR
TL5001AQDR - Brand New Texas Instruments DC DC Switching Controllers
Manufacturer Part No: TL5001AQDR In Stock
SeriesTL5001A
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.002677 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-8
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Output-TypeTransistor Driver
FunctionStep-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Supplier-Device-Package8-SOIC
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck, Boost, Flyback
Voltage-Supply-Vcc-Vdd3.6 V ~ 40 V
Frequency-Switching20kHz ~ 500kHz
Serial-Interfaces-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1 V to 50 V
Input-Voltage3.6 V to 40 V
Output-Current3 A
Software Development KitTL5001AEVM-108
Internal short-circuit protection
Oscillator frequency : 20kHz to 500kHz
Variable dead timer provides control over total range
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay