STPS20L15G
STPS20L15G STPS20L15G - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STPS20L15G
STPS20L15G - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STPS20L15G In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-CaseTO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageD2PAK
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr6mA @ 15V
Voltage-Forward-Vf-Max-If410mV @ 19A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max15V
Current-Average-Rectified-Io20A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction125°C (Max)
DESCRIPTION
FEATURES AND BENEFITS
■ VERY LOW FORWARD VOLTAGE DROP FOR LESS POWER DISSIPATION AND REDUCED HEATSINK SIZE
■ REVERSE VOLTAGE SUITED TO OR-ing OF 3V, 5V and 12V RAILS
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay