CXA10-48S3V3-S
CXA10-48S3V3-S CXA10-48S3V3-S - Brand New Artesyn DC-DC Converters
Get Quote
Buy Now
CXA10-48S3V3-S
CXA10-48S3V3-S - Brand New Artesyn DC-DC Converters
Manufacturer Part No: CXA10-48S3V3-S In Stock
MOQ: 1pcs
Category: DC-DC Converters
Contact us
ManufacturerARTESYN
Product CategoryDC DC Converters
Product Details
__
The CXA10 series comprising of five different models delivers single and dual output voltages covering 3.3 V, 5 V, 12 V, ±5 V, ±12 V and ±15 V. The series has a wide 4:1 input voltage range of 18Vdc to 75 Vdc. The CXA10 has been designed as a competitive open-frame alternative for the communications market. The product is supplied in the industry standard footprint of 2.0 x 1.0 x 0.394 inches. Other product features include overvoltage protection, short-circuit protection and remote ON/OFF.
Special Features
• 4:1 input voltage range
• Operating ambient temperature of -40°C to +70°C in still air
• High demonstrated reliability with conservative component deratings
• Complies with ETS 300 019-1-3/2-3
• Complies with ETS 300 132-2 input voltage and current requirements
• Fully compliant with ETS 300 386-1
• Pin compatible with NFC10 and BXA10 series
• Basic insulation system (input to output)
• 2 year warranty
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay