MC9S12GC32CFUE
MC9S12GC32CFUE MC9S12GC32CFUE - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
MC9S12GC32CFUE
MC9S12GC32CFUE - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Manufacturer Part No: MC9S12GC32CFUE In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerFreescale / NXP
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesHCS12
PackagingTray
Unit-Weight0.032999 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CasePQFP-80
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package80-QFP (14x14)
Number-of-I-O60 I/O
Speed25MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorHCS12
RAM-Size2K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsPOR, PWM, WDT
ConnectivityEBI/EMI, SCI, SPI
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.35 V ~ 5.5 V
Core-Size16-Bit
Program-Memory-Size32KB (32K x 8)
Data-ConvertersA/D 8x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.5 V 5 V
Interface-TypeCAN SCI SPI
CoreHCS12
Processor-SeriesS12GC
Data-Bus-Width16 bit
Maximum-Clock-Frequency25 MHz
Input/output60 I/O
Data-RAM-Size2 kB
Number-of-Timers-Counters8 Timer
Introduction
Features
• 16-bit HCS12 core:
— HCS12 CPU
– Upward compatible with M68HC11 instruction set
– Interrupt stacking and programmer’s model identical to M68HC11
– Instruction queue
– Enhanced indexed addressing
— MMC (memory map and interface)
— INT (interrupt control)
— BDM (background debug mode)
— DBG12 (enhanced debug12 module, including breakpoints and change-of-flow trace buffer)
— MEBI (multiplexed expansion bus interface) available only in 80-pin package version
• Wake-up interrupt inputs:
— Up to 12 port bits available for wake up interrupt function with digital filtering
• Operating frequency:
— 32MHz equivalent to 16MHz bus speed for single chip
— 32MHz equivalent to 16MHz bus speed in expanded bus modes
— Option of 9S12C Family: 50MHz equivalent to 25MHz bus speed
— All 9S12GC Family members allow a 50MHz operating frequency.
• Internal 2.5V regulator:
— Supports an input voltage range from 2.97V to 5.5V
— Low power mode capability
— Includes low voltage reset (LVR) circuitry
— Includes low voltage interrupt (LVI) circuitry
• 48-pin LQFP, 52-pin LQFP, or 80-pin QFP package:
— Up to 58 I/O lines with 5V input and drive capability (80-pin package)
— Up to 2 dedicated 5V input only lines (IRQ, XIRQ)
— 5V 8 A/D converter inputs and 5V I/O
• Development support:
— Single-wire background debug™ mode (BDM)
— On-chip hardware breakpoints
— Enhanced DBG12 debug features
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay