DAC122S085CIMMX
DAC122S085CIMMX DAC122S085CIMMX - Brand New Texas Instruments Digital To Analog Converters (DACs)
Get Quote
Buy Now
DAC122S085CIMMX
DAC122S085CIMMX - Brand New Texas Instruments Digital To Analog Converters (DACs)
Manufacturer Part No: DAC122S085CIMMX In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryDigital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C
Output-TypeVoltage - Buffered
Supplier-Device-Package10-VSSOP
Data-InterfaceSPI, DSP
Number-of-Bits12 Bits
Voltage-Supply-Analog2.7 V ~ 5.5 V
Voltage-Supply-Digital2.7 V ~ 5.5 V
ArchitectureString DAC
Reference-TypeExternal
Number-of-D-A-Converters2
Settling-Time8.5μs
Differential-OutputNo
INL-DNL-LSB±2.4, +0.2/-0.1
GENERAL DESCRIPTION
All DAC10 series models guarantee full 10-bit monotonicity, and nonlinearities as tight as +0.05% over the entire operating temperature range are available. Device performance is essentially unchanged over the ± 18 V power supply range, with 85 mW power consumption attainable at lower supplies.
FEATURES
Fast Settling: 85 ns
Low Full-Scale Drift: 10 ppm/°C
Nonlinearity to 0.05% Max Over Temperature Range
Complementary Current Outputs: 0 mA to 4 mA
Wide Range Multiplying Capability: 1 MHz Bandwidth
Wide Power Supply Range: +5, –7.5 Min to ±18 V Max
Direct Interface to TTL, CMOS, ECL, PMOS, NMOS
Availability in Die Form
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay