AP1115BY50A
AP1115BY50A AP1115BY50A - Brand New ANACHIP IC Chips
Get Quote
Buy Now
AP1115BY50A
AP1115BY50A - Brand New ANACHIP IC Chips
Manufacturer Part No: AP1115BY50A In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerANACHIP
Product CategoryIC Chips
■ General Description
AP1115 is a low dropout positive adjustable or fixed-mode regulator with minimum of 0.6A output current capability. The product is specifically designed to provide well-regulated supply for low voltage IC applications such as high-speed bus termination and low current 3.3V logic supply. AP1115 is also well suited for other applications such as VGA cards. AP1115 is guaranteed to have <1.3V dropout at full load current making it ideal to provide well regulated outputs of 1.25V to 5V with up to 18V input supply.
■ Features
• 1.3V maximum dropout at full load current
• Fast transient response
• Output current limiting
• Built-in thermal shutdown
• Packages: SOT89, TO92
• Good noise rejection
• 3-Terminal Adjustable or Fixed 1.5V / 1.8V / 2.5V / 2.8V / 3.0V / 3.3V / 3.5V / 5.0V
■ Applications
• PC peripheral
• Communication
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay