MC74VHC1GT125DF2G
MC74VHC1GT125DF2G MC74VHC1GT125DF2G - Brand New ON Semiconductor Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
MC74VHC1GT125DF2G
MC74VHC1GT125DF2G - Brand New ON Semiconductor Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: MC74VHC1GT125DF2G In Stock
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Product Details
__
Noninverting 3-State Buffer
**The MC74VHC1G125 / MC74VHC1GT125 is a single non−inverting 3−state
The internal circuit is composed of three stages, including a buffered 3−state output which provides high noise immunity and stable output. The input structures provide protection when voltages up to 5.5 V are applied, regardless of the supply voltage. This allows the device to be used to interface 5 V circuits to 3 V circuits. The output structures also provide protection when VCC = 0 V and when the output voltage exceeds VCC. These input and output structures help prevent device destruction caused by supply voltage − input/output voltage mismatch, battery backup, hot insertion, etc.
Features
• Designed for 2.0 V to 5.5 V VCC Operation
• 3.5 ns tPD at 5 V (typ)
• Inputs/Outputs Over−Voltage Tolerant up to 5.5 V
• IOFF Supports Partial Power Down Protection
• Source/Sink 8 mA at 3.0 V
• Available in SC−88A, SC−74A, TSOP−5, SOT−553, SOT−953 and UDFN6 Packages
• Chip Complexity < 100 FETs
• NLV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring
Unique Site and Control Change Requirements; AEC−Q100
Qualified and PPAP Capable
• These Devices are Pb−Free, Halogen Free/BFR Free and are RoHS Compliant
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay