74LVC16244ADGG
74LVC16244ADGG 74LVC16244ADGG - Brand New NXP Semiconductors Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
74LVC16244ADGG
74LVC16244ADGG - Brand New NXP Semiconductors Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: 74LVC16244ADGG Out of Stock
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
MfrNXP USA Inc.
Series74LVC
PackageBulk
Product-StatusActive
Logic-TypeBuffer Non-Inverting
Number-of-Elements4
Number-of-Bits-per-Element4
Input-Type-
Output-Type3-State
Current-Output-High-Low24mA 24mA
Voltage-Supply1.65V ~ 3.6V
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-Case48-TFSOP (0.240" 6.10mm Width)
Supplier-Device-Package48-TSSOP
DESCRIPTION
The 74LVC(H)16244A is a high-performance, low power, low voltage, Si-gate CMOS device, superior to most advanced CMOS compatible TTL families. Inputs can be driven from either 3.3 or 5 V devices. In 3-state operation, outputs can handle 5 Volt. These features allow the use of these devices as a mixed 3.3 and 5 V environment.
FEATURES
• 5 V tolerant inputs/outputs for interfacing with 5 V logic
• Wide supply voltage range from 1.2 to 3.6 V