S220K25SL0N6TJ5R
S220K25SL0N6TJ5R S220K25SL0N6TJ5R - Brand New Vishay BC Components Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
S220K25SL0N6TJ5R
S220K25SL0N6TJ5R - Brand New Vishay BC Components Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: S220K25SL0N6TJ5R In Stock
Contact us
ManufacturerVishay BC Components
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-CaseRadial, Disc
Capacitance22pF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Voltage-Rated1000V (1kV)
Size-Dimension0.256" Dia (6.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±10%
Temperature-CoefficientSL
Lead-StyleStraight
Failure-Rate-
Lead-Spacing0.197" (5.00mm)
Height-Seated-Max-
Ratings-
Thickness-Max-
DESIGN
The capacitors consist of a ceramic disc both sides of which are silver- plated. Connection leads are made of tinned copper having a diameter of 0.6 mm or 0.8 mm up to 3 kV and 0.8 mm for 6 kV.
The capacitors may be supplied with kinked or straight leads with a lead spacing of 5 mm (0.20"), 7.5 mm (0.30") or 10 mm (0.40") and a lead length from 4 mm to 30 mm. The standard tolerance on capacitance is 5 % or 10 % for class 1 capacitors and ± 10 % or ± 20 % for class 2 capacitors. Encapsulation is made of gold-colored epoxy-resin, flammable resistant in accordance with “UL 94 V-0”
FEATURES
• Low losses
• High stability
• High capacitance in small size
• Kinked (preferred) or straight leads
• Compliant to RoHS directive 2002/95/EC
APPLICATIONS
• DC high voltage
• Pulse high voltage
• SMPS
• HV power supply
• HF ballast
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay