AP1115AY50L-13
AP1115AY50L-13 AP1115AY50L-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP1115AY50L-13
AP1115AY50L-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP1115AY50L-13 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
Packaging
Package-CaseTO-243AA
Operating-Temperature0°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-89-3
Voltage-InputUp to 18V
Current-Output600mA
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.1V @ 600mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min700mA
■ General Description
AP1115 is a low dropout positive adjustable or fixed-mode regulator with minimum of 0.6A output current capability. The product is specifically designed to provide well-regulated supply for low voltage IC applications such as high-speed bus termination and low current 3.3V logic supply. AP1115 is also well suited for other applications such as VGA cards. AP1115 is guaranteed to have <1.3V dropout at full load current making it ideal to provide well regulated outputs of 1.25V to 5V with up to 18V input supply.
■ Features
• 1.3V maximum dropout at full load current
• Fast transient response
• Output current limiting
• Built-in thermal shutdown
• Packages: SOT89, TO92
• Good noise rejection
• 3-Terminal Adjustable or Fixed 1.5V / 1.8V / 2.5V / 2.8V / 3.0V / 3.3V / 3.5V / 5.0V
■ Applications
• PC peripheral
• Communication
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay