ATMEGA8535-16JI
ATMEGA8535-16JI ATMEGA8535-16JI - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
ATMEGA8535-16JI
ATMEGA8535-16JI - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: ATMEGA8535-16JI In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
SeriesAVR® ATmega
PackagingTube
Package-Case44-LCC (J-Lead)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package44-PLCC (16.59x16.59)
Number-of-I-O32 I/O
Speed16MHz
EEPROM-Size512 x 8
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4.5 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size8KB (4K x 16)
Data-ConvertersA/D 8x10b
Features
• High-performance, Low-power AVR® 8-bit Microcontroller
• Advanced RISC Architecture
– 130 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 16 MIPS Throughput at 16 MHz
– On-chip 2-cycle Multiplier
• Nonvolatile Program and Data Memories
– 8K Bytes of In-System Self-Programmable Flash
Endurance: 10,000 Write/Erase Cycles
True Read-While-Write Operation
– 512 Bytes EEPROM
Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
– 512 Bytes Internal SRAM
– Programming Lock for Software Security
• Peripheral Features
– Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescalers and Compare Modes
– One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare Mode, and Capture
Mode
– Real Time Counter with Separate Oscillator
– Four PWM Channels
– 8-channel, 10-bit ADC
8 Single-ended Channels
7 Differential Channels for TQFP Package Only
2 Differential Channels with Programmable Gain at 1x, 10x, or 200x for TQFP
Package Only
– Byte-oriented Two-wire Serial Interface
– Internal Calibrated RC Oscillator
– External and Internal Interrupt Sources
– Six Sleep Modes: Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Power-down, Standby
and Extended Standby
• I/O and Packages
– 32 Programmable I/O Lines
– 40-pin PDIP, 44-lead TQFP, 44-lead PLCC, and 44-pad QFN/MLF
• Operating Voltages
– 2.7 - 5.5V for ATmega8535L
– 4.5 - 5.5V for ATmega8535
• Speed Grades
– 0 - 8 MHz for ATmega8535L
– 0 - 16 MHz for ATmega8535
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay