DSDI60-16A
DSDI60-16A DSDI60-16A - Brand New IXYS Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
DSDI60-16A
DSDI60-16A - Brand New IXYS Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: DSDI60-16A Out of Stock
Contact us
ManufacturerIXYS
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesDSDI60
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.229281 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-247-2
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-247AD
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr2mA @ 1600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If4.1V @ 70A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max1600V (1.6kV)
Current-Average-Rectified-Io63A
Reverse-Recovery-Time-trr300ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-40°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 40 C
Vf-Forward-Voltage4.1 V at 70 A
Vr-Reverse-Voltage1600 V
Ir-Reverse-Current2000 uA
If-Forward-Current63 A
Max-Surge-Current540 A
Recovery-Time300 ns
Features
● International standard package JEDEC TO-247 AD
● Planar passivated chips
● Very short recovery time
● Extremely low switching losses
● Low I RM-values
● Soft recovery behaviour
● Epoxy meets UL 94V-0
● Creepage distance between leads 8.5 mm
Applications
● Antiparallel diode for high frequency switching devices
● Anti saturation diode
● Snubber diode
● Free wheeling diode in converters and motor control circuits
● Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
● Inductive heating and melting
● Uninterruptible power supplies (UPS)
● Ultrasonic cleaners and welders
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay