LM3940ISX-3.3/NOPB
LM3940ISX-3.3/NOPB LM3940ISX-3.3/NOPB - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LM3940ISX-3.3/NOPB
LM3940ISX-3.3/NOPB - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LM3940ISX-3.3/NOPB In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesLM3940
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.068654 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-263-3
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageDDPAK/TO-263-3
Voltage-InputUp to 7.5V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output1A
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.5V @ 1A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage3.3 V
Input-Voltage-MAX7.5 V
Output-Current1 A
Input-Voltage-MIN4.5 V
Load-Regulation50 mV
Ib-Input-Bias-Current10 mA
Quiescent-Current15 mA
Dropout-Voltage0.5 V at 1 A 0.11 V at 100 mA
Dropout-Voltage-Max0.8 V at 1A 0.15 V at 100 mA
Line-Regulation40 mV
[ Bay-Linear** ] **
Description
The Bay Linear LM3940 is a 1.25A high accuracy, low dropout voltage regulator with only 40mV at light loads and 350mV(Typ.)@ 1.0A) and low quiescent current of 240µA typical.
The LM3940 is designed for low voltage a application that requires lower dropout voltage and faster transient response. This device is an excellent choice for use in powering low voltage applications where require a lower dropout, faster transient response to regulate from +2.5V to 3.8V supplies and as a post regulator for switching supplies applications.
The LM3940 are offered in a 3-pin SOT-223, TO-220 & TO-263 package compatible with other 3 terminal regulators. The LM3940 is also offer in a new LPDD (Low Profile TO-263) package from 4.47 mm (DD) tickness down to only 1.27 mm (LPDD) total tickness.
Features
• High output accuracy of 1%
• Fix Output 5.0v & 3.3V
• Output Current of 1.25A
• Low Dropout Voltage
• Low quiescent current
• Extremely Tight Load & Line Regulation
• Reverse-battery and “Load Dump” Protection
• Zero Current Shutdown Mode (5-pin version)
• Offer in TO-263, TO-252, TO-220, SOT-223, & New Slim LPDD
• Similar to industry Standard LM3940
Applications
• Powering VGA & Sound Card
• LCD Monitor
• Battery Powered Equipments/Laptop & Notebook
• SMPS Post Regulator / DC to DC Modules
• High Efficiency Linear Power Supply
• Adjustable Power Supply
• Bar Code Scanners
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay