AAT1106ICB-1.5-T1
AAT1106ICB-1.5-T1 AAT1106ICB-1.5-T1 - Brand New APS IC Chips
Get Quote
Buy Now
AAT1106ICB-1.5-T1
AAT1106ICB-1.5-T1 - Brand New APS IC Chips
Manufacturer Part No: AAT1106ICB-1.5-T1 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAPS
Product CategoryIC Chips
General Description
The AAT1106 SwitchReg™ is a 1.5MHz constant frequency current mode PWM step- down converter with a unique adaptive slope compensation scheme allowing the device to operate with a lower range of inductor values to optimize size and provide efficient operation. It is ideal for portable equipment powered by single-cell Lithium-ion batteries and is optimized for high efficiency, achieving levels up to 96%.
Features
• VIN Range: 2.5V to 5.5V
• VOUT: Adjustable 0.6V to VIN
• Up to 600mA Output Current
• Up to 96% Efficiency
• 1.5MHz Switching Frequency
• 100% Duty Cycle Dropout Operation
• Adaptive Slope Compensated Current Mode Control for Excellent Line and Load Transient Response
• <1µA Shutdown Current
• Short-Circuit and Thermal Fault Protection
• TSOT23-5 Package
• -40°C to +85°C Temperature Range
Applications
• Cellular Phones, Smartphones
• Digital Still Cameras
• Digital Video Cameras
• Microprocessor and DSP Core Supplies
• MP3 and Portable Media Players
• PDAs
• Wireless and DSL Modems
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay