PDS4200H-13
PDS4200H-13 PDS4200H-13 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
PDS4200H-13
PDS4200H-13 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: PDS4200H-13 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesPDS4200
ProductSchottky Diodes
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.003386 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CasePowerDI? 5
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackagePowerDI? 5
ConfigurationSingle Dual Anode
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr1μA @ 200V
Voltage-Forward-Vf-Max-If840mV @ 4A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max200V
Current-Average-Rectified-Io4A
Reverse-Recovery-Time-trr25ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.89 V at 8 A
Ir-Reverse-Current1 uA
If-Forward-Current4 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage200 V
Ifsm-Forward-Surge-Current100 A
trr-Reverse-Recovery-time25 ns
Features
• Guard Ring Die Construction for Transient Protection
• Low Forward Voltage Drop
• Very Low Leakage Current
• High Maximum Junction Temperature Capability
• Highly Stable Oxide Passivated Junction
• High Forward Surge Current Capability
• Lead Free Finish, RoHS Compliant (Note 1)
• "Green" Molding Compound (No Br, Sb)
• Qualified to AEC-Q101 Standards for High Reliability
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay