NJM2886DL3-18
NJM2886DL3-18 NJM2886DL3-18 - Brand New New Japan Radio IC Chips
Get Quote
Buy Now
NJM2886DL3-18
NJM2886DL3-18 - Brand New New Japan Radio IC Chips
Manufacturer Part No: NJM2886DL3-18 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerNew Japan Radio
Product CategoryIC Chips
■ GENERAL DESCRIPTION
The NJM2886 is low dropout voltage regulator designed for portable application.
Advanced Bipolar technology achieves low noise, high ripple rejection and low quiescent current.
■ FEATURES
● High Ripple Rejection 75dB typ. (f=1kHz)
● Output Noise Voltage Vno=45µVrms
● Output capacitor with 2.2µF ceramic capacitor (Vo≥2.7V)
● Output Current Io(max.)=500mA
● High Precision Output Vo±1.0%
● Low Dropout Voltage 0.18V typ. (Io=300mA)
● ON/OFF Contorol
● Internal Short Circuit Current Limit
● Internal Thermal Overload Protection
● Bipolar Technology
● Package Outline TO-252-5
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay