CY7C1041CV33-20ZXC
CY7C1041CV33-20ZXC CY7C1041CV33-20ZXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C1041CV33-20ZXC
CY7C1041CV33-20ZXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C1041CV33-20ZXC In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTray
Package-Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply3 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package44-TSOP II
Memory Capacity4M (256K x 16)
Memory-TypeSRAM - Asynchronous
Speed20ns
Format-MemoryRAM
Functional Description[1]
The CY7C1041CV33 is a high-performance CMOS Static RAM organized as 262,144 words by 16 bits.
Features
• Pin equivalent to CY7C1041BV33
• Temperature Ranges
— Commercial: 0°C to 70°C
— Industrial: –40°C to 85°C
— Automotive-A: –40°C to 85°C
— Automotive-E: –40°C to 125°C
• High speed
— tAA = 10 ns
• Low active power
— 324 mW (max.)
• 2.0V data retention
• Automatic power-down when deselected
• TTL-compatible inputs and outputs
• Easy memory expansion with CE and OE features
• Available in Pb-free and non Pb-free 44-pin 400-mil-SOJ, 44-pin TSOP II and 48-ball FBGA packages
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay