AP7335A-50W-7
AP7335A-50W-7 AP7335A-50W-7 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP7335A-50W-7
AP7335A-50W-7 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP7335A-50W-7 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesAP7335
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-25-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-25
Voltage-Input5.5 V ~ 6 V
Current-Output300mA
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.15V @ 300mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min400mA
Output-Current2 A
Description
The AP7335A is a 300mA, 5.0V fixed output voltage, low dropout linear regulator with ±1% output voltage accuracy. The device included pass element, error amplifier, band-gap, current limit and thermal shutdown circuitry. The device is turned on when EN pin is set to logic high level.
Features
• 300mA Low Dropout Regulator with EN
• Very low IQ 35µA
• Fixed output at 5.0V
o VIN MIN 5.5V
• High PSRR: 65dB at 1kHz
• Fast start-up time 220µs
• Stable with low ESR, 1µF ceramic output capacitor
• Excellent Load/Line Transient Response
• Low dropout 150mV at 300mA
• Current limit and short circuit protection
• Thermal shutdown protection
• Ambient temperature range -40ºC to 85°C
• SOT25, and DFN2020-6 Available in “Green” Molding Compound (No Br, Sb)
• Lead Free Finish/ RoHS Compliant (Note 1)
Applications
• Smart Phones
• MP3/MP4
• Battery-powered devices
• Bluetooth headset
• Battery Charger
• LCD TV
• Multifunction Monitors
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay