DSC1018CE2-040
DSC1018CE2-040 DSC1018CE2-040 - Brand New DISCERA Oscillators
Get Quote
Buy Now
DSC1018CE2-040
DSC1018CE2-040 - Brand New DISCERA Oscillators
Manufacturer Part No: DSC1018CE2-040 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Oscillators
Contact us
ManufacturerDISCERA
Product CategoryOscillators
General Description
The DSC1018 is a 1.8V fixed frequency MEMS based PureSilicon™ Oscillator. It can be factory programmed to any frequency from 1 to 150MHz.
Features
● Frequency Range: 1 to 150MHz
● Exceptional Stability over Temperature
o ±25 PPM, ±50 PPM
● Operating voltage
o 1.65 to 1.95V
● Operating Temperature Range
o Industrial -40ºC to 85ºC
o Ext. Commercial -20ºC to 70ºC
o Commercial 0ºC to 70ºC
● Low Operating and Standby Current
o 3mA Operating (40MHz)
o 1uA Standby
● Ultra Miniature Footprint
o 2.5 x 2.0 x 0.85 mm
o 3.2 x 2.5 x 0.85 mm
o 5.0 x 3.2 x 0.85 mm
o 7.0 x 5.0 x 0.85 mm
● Excellent Shock and Vibration Resistance
● Lead Free, RoHS & Reach SVHC Compliant
Benefits
● Pin for pin “drop in” replacement for industry standard oscillators
● Semiconductor level reliability, significantly higher than quartz
● Short mass production lead-times
● Longer Battery Life / Reduced Power
● Compact Plastic package
● Cost Effective
Applications
● Mobile Applications
● Consumer Electronics
● Portable Electronics
● CCD Clock for VTR Cameras
● Low Profile Applications
● Industrial
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay