DSEI20-12A
DSEI20-12A DSEI20-12A - Brand New IXYS Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
DSEI20-12A
DSEI20-12A - Brand New IXYS Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: DSEI20-12A In Stock
Contact us
ManufacturerIXYS
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesDSEI20
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.081130 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-2
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220AC
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr750μA @ 1200V
Voltage-Forward-Vf-Max-If2.15V @ 12A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max1200V (1.2kV)
Current-Average-Rectified-Io17A
Reverse-Recovery-Time-trr60ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-40°C ~ 150°C
Pd-Power-Dissipation78 W
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 40 C
Vf-Forward-Voltage2.15 V at 12 A
Vr-Reverse-Voltage1200 V
Ir-Reverse-Current750 uA
If-Forward-Current17 A
Max-Surge-Current140 A
Recovery-Time60 ns
Features
● Low IRM-values
● Planar passivated chips
● Very short recovery time
● Soft recovery behaviour
● Epoxy meet UL 94V-0.
● Extremely low switching losses
● International standard package JEDEC TO-220 AC
Applications
● Snubber diode
● Anti saturation diode
● Inductive heating and melting
● Free wheeling diode in converters and motor control circuits
● Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
● Antiparallel diode for high frequency switching devices
● Uninterruptible power supplies (UPS)
● Ultrasonic cleaners and welders
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay