LP3963ES-3.3
LP3963ES-3.3 LP3963ES-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LP3963ES-3.3
LP3963ES-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LP3963ES-3.3 In Stock
SeriesLP3963
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.056128 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-263-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageDDPAK/TO-263-5
Voltage-InputUp to 7V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output3A
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.8V @ 3A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min4A
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage3.3 V
Input-Voltage-MAX7 V
Output-Current3 A
Input-Voltage-MIN2.5 V
Load-Regulation0.06 %
Voltage-Regulation-Accuracy+/- 1.5 %
Ib-Input-Bias-Current5 mA
Dropout-Voltage0.08 V at 300 mA 0.8 V at 3 A
Dropout-Voltage-Max0.1 V at 300 mA 1 V at 3 A
Line-Regulation0.02 %
◆ Ultra-Low-Noise for RF Application
◆ 2V- 6V Input Voltage Range
◆ Low Dropout : 220mV @ 300mA
◆ 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.8V 3.0V and 3.3V Fixed
◆ 300mA Output Current, 550A Peak Current
99.8% positivoFeedback da eBay