S-817B50AMC-CXNT2G
S-817B50AMC-CXNT2G S-817B50AMC-CXNT2G - Brand New ABLIC Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
S-817B50AMC-CXNT2G
S-817B50AMC-CXNT2G - Brand New ABLIC Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: S-817B50AMC-CXNT2G In Stock
Contact us
ManufacturerABLIC
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.001058 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Tolerance2 %
Voltage-InputUp to 10V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output75mA
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.16V @ 10mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Pd-Power-Dissipation600 mW
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage5 V
Input-Voltage-MAX12 V
Output-Current50 mA
Load-Regulation80 mV
Voltage-Regulation-Accuracy2 %
Dropout-Voltage0.16 V
Dropout-Voltage-Max1.58 V
Line-Regulation20 mV
Product Details
__
SUPER-SMALL PACKAGE CMOS VOLTAGE REGULATOR
**The S-817 Series is a 3-terminal positive voltage regulator, developed
Compared with the conventional voltage regulator, it is of low current consumption, and with a lineup of the super small package (SNT-4A:1.2 x 1.6mm). It is optimal as a power supply of small portable device.
Features
• Ultra-low current consumption: Operating current: Typ. 1.2 µA, Max. 2.5 µA
• Output voltage: 1.1 to 6.0 V, selectable in 0.1 V steps.
• Output voltage accuracy: ±2.0%
• Output current: 50 mA capable (3.0 V output product, VIN=5 V) 1
75 mA capable (5.0 V output product, VIN=7 V)
• Dropout voltage: Typ. 160 mV (VOUT = 5.0 V, IOUT = 10 mA)
• Low ESR capacitor Ceramic capacitor of 0.1 µF or more can be used as an output capacitor.
• Short circuit protection for: Series A
• Excellent Line Regulation: Stable operation at light load of 1 µA
• Lead-free product
*1. Attention should be paid to the power dissipation of the package when the load is large.
Applications
• Power source for battery-powered devices
• Power source for personal communication devices
• Power source for home electric/electronic appliances
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay