PIC16F1516-I/SP
PIC16F1516-I/SP PIC16F1516-I/SP - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16F1516-I/SP
PIC16F1516-I/SP - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16F1516-I/SP In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
ProductMCU
PackagingTube
Unit-Weight0.147798 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CasePDIP-28
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package28-SPDIP
Number-of-I-O25 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorPIC
RAM-Size512 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, LIN, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.3 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size14KB (8K x 14)
Data-ConvertersA/D 17x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.3 V to 5.5 V
Interface-TypeI2C SPI USART
CorePIC16
Processor-SeriesPIC16
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2.5 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz