ZLDO1117QK18TC
ZLDO1117QK18TC ZLDO1117QK18TC - Brand New ZETEX IC Chips
Get Quote
Buy Now
ZLDO1117QK18TC
ZLDO1117QK18TC - Brand New ZETEX IC Chips
Manufacturer Part No: ZLDO1117QK18TC In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerZETEX
Product CategoryIC Chips
MfrDiodes Incorporated
SeriesAutomotive AEC-Q100
PackageTape & Reel (TR)
Product-StatusActive
Output-ConfigurationPositive
Output-TypeFixed
Number-of-Regulators1
Voltage-Input-Max18V
Voltage-Output-Min-Fixed1.8V
Voltage-Output-Max-
Voltage-Dropout-Max1.35V @ 1A
Current-Output1A
Current-Quiescent-Iq10 mA
PSRR80dB (120Hz)
Control-Features-
Protection-FeaturesOver Current Over Temperature Short Circuit
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseTO-252-3 DPak (2 Leads + Tab) SC-63
Supplier-Device-PackageTO-252 (D-Pak)
Description
ZLDO1117 is a low dropout positive adjustable or fixed-mode regulator with 1A output current capability.
The ZLDO1117 has a 2% tolerance across the industrial temperature range and is guaranteed to have lower than 1.2V dropout at full load current making it ideal to provide well-regulated outputs of 1.2V to 5.0V with input supply voltages up to 18V. The ZLDO1117 is ideally suited to provide well-regulated supplies for low voltage IC applications such as high-speed bus termination and low current 3.3V logic supply across the whole industrial temperature range.
Features
• 1.2V Maximum Dropout at Full Load Current
• 2% Tolerance Over Temperature, Line and Load Variations
• Fast Transient Response
• Output Current Limiting
• Built-in Thermal Shutdown
• Good Noise Rejection
• Suitable for use with MLCC Capacitors
• Qualified to AEC-Q100 Grade 2 (see ‘Ordering Information’)
• PPAP capable (Note 4)
• -40 to +125°C Junction Temperature Range
• Available in TO252 and SOT223 with “Green” Molding Compound(No Br, Sb)
ƒ Lead-Free Finish; RoHS Compliant (Notes 1 & 2)
ƒ Halogen and Antimony Free. “Green” Device (Note 3)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay