MC908AZ32AMFU
MC908AZ32AMFU MC908AZ32AMFU - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
MC908AZ32AMFU
MC908AZ32AMFU - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Manufacturer Part No: MC908AZ32AMFU In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerFreescale / NXP
Product CategoryMicrocontrollers
MfrMotorola
Series*
PackageBulk
Product-StatusActive
Base-Product-NumberMC908
General Description
1.1 Introduction
1.2 Features
Features of the MC68HC908AP64 include the following:
• High-performance M68HC08 architecture
• Maximum internal bus frequency:
– 8-MHz at 5V or 3V operating voltage
• Clock input options:
– RC-oscillator
– 32-kHz crystal-oscillator with 32MHz internal PLL