APL1086-33UC-TRL
APL1086-33UC-TRL APL1086-33UC-TRL - Brand New ANPEC IC Chips
Get Quote
Buy Now
APL1086-33UC-TRL
APL1086-33UC-TRL - Brand New ANPEC IC Chips
Manufacturer Part No: APL1086-33UC-TRL In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerANPEC
Product CategoryIC Chips
General Description
The APL1086 is a low dropout three-terminal adjust able regulators with 1.5A output current capability.In order to obtain lower dropout voltage and faster transient response, which is critical for low voltage applications , the APL1086 has been optimized.The device is available in an adjustable version and fixed output voltages of 1.8V, 2.5V,2.85V and 3.3V, the output available voltage range is from 1.25~10. 7V with an input supply below 12V. Dropout voltage is guaranteed at a maximum of 1.45V at 1.5A.
Features
• Guaranteed Output Voltage Accuracy within 2%
• Fast Transient Response
• Guaranteed Dropout Voltage at Multiple Currents
• Load Regulation : 0.1% Typ.
• Line Regulation : 0.03% Typ.
• Low Dropout Voltage : 1.3V Typ. at IOUT=1.5A
•Current Limit : 1.5A Min. at TJ=125°C
•On-Chip Thermal Limiting : 150 °C Typ.
•Adjustable Output : 1.25~10.7V
•Standard 3-pin SOT-223, TO-252 , TO-220 and TO-263 Power Packages.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay