AIC1722-38CX
AIC1722-38CX AIC1722-38CX - Brand New Analog Devices IC Chips
Get Quote
Buy Now
AIC1722-38CX
AIC1722-38CX - Brand New Analog Devices IC Chips
Manufacturer Part No: AIC1722-38CX In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryIC Chips
■ DESCRIPTION
The AIC1722 is a 3-pin low dropout linear regulator. The superior characteristics of the AIC1722 include zero base current loss, very low dropout voltage, and 2% accuracy output voltage. Typical ground current remains approximately 55µA, from no load to maximum loading conditions. Dropout voltage at 100mA output current is exceptionally low: 130mV for the AIC1722-50 and AIC1722-52, 180mV for the AIC1722-33, AIC1722-35, and AIC1722-37 AIC1722-38. Output current limiting and thermal limiting are built in to provide maximal protection to the AIC1722 against fault conditions.
The AIC1722 comes in the popular 3-pin SOT-89 and TO-92 packages.
■ FEATURES
● Low Dropout Voltage of 130mV at 100mA Output Current (5.2V Output Version).
● Guaranteed 300mA Output Current.
● Internal 1.3Ω P-MOSFET Draws no Base Current.
● Low Ground Current at 55µA.
● 2% Accuracy Output Voltage of 3.3V/ 3.5V/ 3.7V/ 3.8V/ 5.0V/ 5.2V.
● Input Voltage Range up to 12V.
● Needs only 1µF for Stability.
● Current and Thermal Limiting.
■ APPLICATIONS
● Voltage Regulator for CD-ROM Drivers.
● Voltage Regulator for LAN Cards.
● Voltage Regulator for Microprocessor.
● Wireless Communication Systems.
● Battery Powered Systems.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay