LMZ14203TZE-ADJ/NOPB
LMZ14203TZE-ADJ/NOPB LMZ14203TZE-ADJ/NOPB - Brand New Texas Instruments DC-DC Converters
Get Quote
Buy Now
LMZ14203TZE-ADJ/NOPB
LMZ14203TZE-ADJ/NOPB - Brand New Texas Instruments DC-DC Converters
Manufacturer Part No: LMZ14203TZE-ADJ/NOPB In Stock
MOQ: 1pcs
Category: DC-DC Converters
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryDC DC Converters
SeriesSIMPLE SWITCHER®
TypeNon-Isolated PoL Module
PackagingTube Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameSIMPLE SWITCHER
Package-CaseTO-PMOD-7
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
FeaturesUVLO
Size-Dimension0.40" L x 0.39" W x 0.18" H (10.2mm x 9.9mm x 4.6mm)
ApplicationsITE (Commercial)
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output-Max3A
Voltage-Input-Min6V
Voltage-Input-Max42V
Voltage-Isolation-
Voltage-Output-10.8 ~ 6 V
Voltage-Output-2-
Voltage-Output-3-
Efficiency0.9
Power-Watts-Manufacture-Series-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage800 mV to 6 V
Input-Voltage-MAX42 V
Output-Current3 A
Switching-Frequency1 MHz
Input-Voltage-MIN6 V
Supply-Voltage-Min6 V
LMZ14203TZE-ADJ/NOPB Description
Switching Voltage Regulators 3A pwr Module w/ 42V Max Input Vtg
LMZ14203TZE-ADJ/NOPB Features
• Integrated Shielded Inductor & Simple PCB Layout
• Flexible Start-Up Sequencing Using External SoftStart and Precision Enable
• Protection Against Inrush Currents and Faults Such as Input UVLO and Output Short Circuit
• –40°C to 125°C Junction Temperature Range
• Single Exposed Pad and Standard Pinout for Easy Mounting and Manufacturing
• Fast Transient Response for Powering FPGAs and ASICs
• Low Output Voltage Ripple
• Pin-to-Pin Compatible Family:
– LMZ1420x (42 V Maximum 3 A, 2 A, 1 A)
– LMZ1200x (20 V Maximum 3 A, 2 A, 1 A)
• Fully Enabled for WEBENCH® Power Designer
• Electrical Specifications
– 18-W Maximum Total Output Power
– Up to 3-A Output Current
– Input Voltage Range 6 V to 42 V
– Output Voltage Range 0.8 V to 6 V
– Efficiency up to 90%
• Performance Benefits
– Operates at High Ambient Temperature With No Thermal Derating
– High Efficiency Reduces System Heat Generation
– Low Radiated Emissions (Electromagnetic Interference [EMI]) Tested With EN55022 Class B Standard
– Passes 10-V/m Radiated Immunity EMI Test Standard EN61000 4-3
LMZ14203TZE-ADJ/NOPB Applications
• Point of Load Conversions From 12-V and 24-V Input Rail
• Space Constrained and High Thermal Requirement Applications
• Negative Output Voltage Applications (See AN-2027 SNVA425)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay