TAP336K025SCS
TAP336K025SCS TAP336K025SCS - Brand New AVX Tantalum Capacitors
Get Quote
Buy Now
TAP336K025SCS
TAP336K025SCS - Brand New AVX Tantalum Capacitors
Manufacturer Part No: TAP336K025SCS In Stock
TypeConformal Coated
PackagingBulk
Package-CaseRadial
Capacitance33μF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesGeneral Purpose
Voltage-Rated25V
Size-Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance±10%
Failure-Rate-
Lead-Spacing0.098" (2.50mm)
ESR-Equivalent-Series-Resistance1.2 Ohm
Height-Seated-Max0.453" (11.50mm)
Manufacturer-Size-CodeJ
Product Details
__
The AVX Tantalum Capacitors TAP336K025SCS are a reliable and cost-effective solution for a variety of applications. These capacitors feature a 33μF capacitance, 1.2 Ohm resistance, and a 25V voltage rating. They are designed for use in through-hole applications and have a temperature range of -55°C to 125°C. The capacitors are also conformal coated for added protection against environmental conditions. With a ±10% tolerance, these capacitors are ideal for applications requiring a reliable and consistent performance.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay