TS78M24CP
TS78M24CP TS78M24CP - Brand New TS IC Chips
Get Quote
Buy Now
TS78M24CP
TS78M24CP - Brand New TS IC Chips
Manufacturer Part No: TS78M24CP In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerTS
Product CategoryIC Chips
Product Details
__
Voltage Range 5V to 24V Output Current up to 0.5A
General Description
Internal current limiting, thermal shutdown circuitry and safe-area compensation for the internal pass transistor combine to make these devices remarkably rugged under most operating conditions. Maximum output current with adequate heatsink is 500mA
This series is offered in 3-pin TO-220, TO-252 package.
Features
Output current up to 0.5A
No external components required
Internal thermal overload protection
Internal short-circuit current limiting
Output transistor safe-area compensation
Output voltage offered in 2% tolerance
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay