PC28F256G18AE
PC28F256G18AE PC28F256G18AE - Brand New Micron Technology Inc. Memory
Get Quote
Buy Now
PC28F256G18AE
PC28F256G18AE - Brand New Micron Technology Inc. Memory
Manufacturer Part No: PC28F256G18AE In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerMicron Technology Inc.
Product CategoryMemory ICs
SeriesStrataFlash™
PackagingTray
Package-Case64-TBGA
Operating-Temperature-30°C ~ 85°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply1.7 V ~ 2 V
Supplier-Device-Package64-EasyBGA (8x10)
Memory Capacity256M (16M x 16)
Memory-TypeFLASH - NOR
Speed96ns
Format-MemoryFLASH
General Description
Micron's 65nm device is the latest generation of StrataFlash® wireless memory featuring flexible, multiple-partition, dual-operation architecture. The device provides high performance, asynchronous read mode and synchronous-burst read mode using 1.8V low-voltage, multilevel cell (MLC) technology.
Features
• High-Performance Read, Program and Erase
– 96 ns initial read access
– 108 MHz with zero wait-state synchronous burst reads: 7 ns clock-to-data output
– 133 MHz with zero wait-state synchronous burst reads: 5.5 ns clock-to-data output
– 8-, 16-, and continuous-word synchronous-burst Reads
– Programmable WAIT configuration
– Customer-configurable output driver impedance
– Buffered Programming: 2.0 μs/Word (typ), 512-Mbit 65 nm
– Block Erase: 0.9 s per block (typ)
– 20 μs (typ) program/erase suspend
• Architecture
– 16-bit wide data bus
– Multi-Level Cell Technology
– Symmetrically-Blocked Array Architecture
– 256-Kbyte Erase Blocks
– 1-Gbit device: Eight 128-Mbit partitions
– 512-Mbit device: Eight 64-Mbit partitions
– 256-Mbit device: Eight 32-Mbit partitions
– 128-Mbit device: Eight 16-Mbit partitions
– Read-While-Program and Read-While-Erase
– Status Register for partition/device status
– Blank Check feature
• Quality and Reliability
– Expanded temperature: –30 °C to +85 °C
– Minimum 100,000 erase cycles per block
– 65nm Process Technology
• Power
– Core voltage: 1.7 V - 2.0 V
– I/O voltage: 1.7 V - 2.0 V
– Standby current: 60 μA (typ) for 512-Mbit, 65 nm
– Deep Power-Down mode: 2 μA (typ)
– Automatic Power Savings mode
– 16-word synchronous-burst read current: 23 mA (typ) @ 108 MHz; 24 mA (typ) @ 133 MHz
• Software
– Micron® Flash data integrator (FDI) optimized
– Basic command set (BCS) and extended command set (ECS) compatible
– Common Flash interface (CFI) capable
• Security
– One-time programmable (OTP) space
64 unique factory device identifier bits
2112 user-programmable OTP bits
– Absolute write protection: VPP = GND
– Power-transition erase/program lockout
– Individual zero latency block locking
– Individual block lock-down
• Density and packaging
– 128Mb, 256Mb, 512Mbit, and 1-Gbit
– Address-data multiplexed and non-multiplexed interfaces
– 64-Ball Easy BGA
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay