531AA156M250DG
531AA156M250DG 531AA156M250DG - Brand New SILICON LABS Oscillators
Get Quote
Buy Now
531AA156M250DG
531AA156M250DG - Brand New SILICON LABS Oscillators
Manufacturer Part No: 531AA156M250DG In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Oscillators
Contact us
ManufacturerSilicon Labs
Product CategoryOscillators
SeriesSi531
TypeXO (Standard)
PackagingTray
Height0.071" (1.80mm)
Package-Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Frequency156.25MHz
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
FunctionEnable/Disable
Voltage-Supply3.3V
OutputLVPECL
Supply Current121mA
Ratings-
Frequency-Stability±50ppm
[ Silabs** ] **
Description
The Si530/531 XO utilizes Silicon Laboratories’ advanced DSPLL® circuitry to provide a low jitter clock at high frequencies. The Si530/531 is available with any-rate output frequency from 10 to 945 MHz and select frequencies to 1400 MHz. Unlike a traditional XO, where a different crystal is required for each output frequency, the Si530/531 uses one fixed crystal to provide a wide range of output frequencies. This IC based approach allows the crystal resonator to provide exceptional frequency stability and reliability. In addition, DSPLL clock synthesis provides superior supply noise rejection, simplifying the task of generating low jitter clocks in noisy environments typically found in communication systems.
Features
■ Available with any-rate output frequencies from 10 MHz to 945 MHz and select frequencies to 1.4 GHz
■ 3rd generation DSPLL® with superior jitter performance
■ 3x better frequency stability than SAW-based oscillators
■ Internal fixed crystal frequency ensures high reliability and low aging
■ Available CMOS, LVPECL, LVDS, and CML outputs
■ 3.3, 2.5, and 1.8 V supply options
■ Industry-standard 5 x 7 mm package and pinout
■ Pb-free/RoHS-compliant
Applications
■ SONET/SDH
■ Networking
■ SD/HD video
■ Test and measurement
■ Clock and data recovery
■ FPGA/ASIC clock generation
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay