BYT12PI-1000
BYT12PI-1000 BYT12PI-1000 - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
BYT12PI-1000
BYT12PI-1000 - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: BYT12PI-1000 In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Package-CaseTO-220-2 Isolated Tab
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO220AC Isolated
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr50μA @ 1000V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.9V @ 12A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max1000V (1kV)
Current-Average-Rectified-Io12A
Reverse-Recovery-Time-trr155ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-40°C ~ 150°C
Product Details
__
FAST RECOVERY RECTIFIER DIODE
■ VERY HIGH REVERSE VOLTAGE CAPABILITY
■ VERY LOW REVERSE RECOVERY TIME
■ VERY LOW SWITCHING LOSSES
■ LOW NOISE TURN-OFF SWITCHING
■ INSULATED: Capacitance 7pF
SUITABLE APPLICATIONS
■ FREE WHEELING DIODE IN CONVERTERS AND MOTOR CONTROL CIRCUITS
■ RECTIFIER IN S.M.P.S.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay