TPS40055PWPRG4
TPS40055PWPRG4 TPS40055PWPRG4 - Brand New Texas Instruments DC DC Switching Controllers
Get Quote
Buy Now
TPS40055PWPRG4
TPS40055PWPRG4 - Brand New Texas Instruments DC DC Switching Controllers
Manufacturer Part No: TPS40055PWPRG4 In Stock
Series-
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Output-TypeTransistor Driver
FunctionStep-Down
Supplier-Device-Package16-HTSSOP
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Voltage-Supply-Vcc-Vdd8 V ~ 40 V
Frequency-SwitchingUp to 1MHz
Control-FeaturesCurrent Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
Output-ConfigurationPositive
Output-Phases1
Duty-Cycle-Max0.94
Features
● Very small conduction losses
● Negligible switching losses
● Extremely fast switching
● Low thermal resistance
● Avalanche capability specified
● ECOPACK®2 compliant component (STPS4045CT)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay