FFA60UP30DNTU
FFA60UP30DNTU FFA60UP30DNTU - Brand New Fairchild Semiconductor Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
FFA60UP30DNTU
FFA60UP30DNTU - Brand New Fairchild Semiconductor Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: FFA60UP30DNTU In Stock
Contact us
ManufacturerAmphenol Aerospace Operations
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start? TV
PackagingBulk
Part-StatusActive
Connector-TypePlug Housing
TypeFor Female Sockets
Number-of-Positions24 Positions
Shell-Size-Insert25-24
Shell-Size-MIL-
Contact-TypeCrimp
Contact-Size12 (12), 16 (12)
Mounting-TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting-Feature-
Fastening-TypeThreaded
OrientationC
Shell-MaterialComposite
Shell-FinishElectroless Nickel
Housing-ColorSilver
Ingress-ProtectionEnvironment Resistant
Material-Flammability-Rating-
FeaturesCoupling Nut, Self Locking
ShieldingShielded
NoteContacts Not Included
Includes-
Coupling-Nut-Diameter1.890" (48.01mm)
Coupling-Nut-Material-PlatingComposite
Insert-Material-
Contact-ShapeCircular
Operating-Temperature-65°C ~ 200°C
Description
Features
• Ultrafast Recovery, Trr =55 ns(@IF = 30 A)
• Max. Forward Voltage, VF= 1.5 V (@ TC= 25°C)
• Reverse Voltage: VRRM= 300 V
• Avalanche Energy Rated
Applications
• General Purpose, Free-Wheeling Diode for Motor Application
• SMPS, Power Switching Circuits
• RoHS Compliant
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay