TL5001AID
TL5001AID TL5001AID - Brand New Texas Instruments DC DC Switching Controllers
Get Quote
Buy Now
TL5001AID
TL5001AID - Brand New Texas Instruments DC DC Switching Controllers
Manufacturer Part No: TL5001AID In Stock
SeriesTL5001A
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.002561 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-8
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
TopologyBuck, Boost, Flyback
Voltage-Supply-Vcc-Vdd3.6 V ~ 40 V
Frequency-Switching20kHz ~ 500kHz
Serial-Interfaces-
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1 V to 50 V
Input-Voltage3.6 V to 40 V
Output-Current3 A
Software Development KitTL5001AEVM-108
Internal short-circuit protection
Oscillator frequency : 20kHz to 500kHz
Variable dead timer provides control over total range
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay