DB2X41100L
DB2X41100L DB2X41100L - Brand New PANASONIC Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
DB2X41100L
DB2X41100L - Brand New PANASONIC Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: DB2X41100L In Stock
Contact us
ManufacturerPanasonic
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
ProductSchottky Diodes
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOD-123F
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageMini2-F4-B
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr100μA @ 40V
Voltage-Forward-Vf-Max-If580mV @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr6.8ns
Capacitance-Vr-F21pF @ 10V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage0.58 V
Ir-Reverse-Current100 uA
If-Forward-Current1 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage40 V
Ifsm-Forward-Surge-Current7 A
trr-Reverse-Recovery-time6.8 ns
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay