0224.750HXP
0224.750HXP 0224.750HXP - Brand New Littelfuse Fuses
Get Quote
Buy Now
0224.750HXP
0224.750HXP - Brand New Littelfuse Fuses
Manufacturer Part No: 0224.750HXP In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fuses
Contact us
ManufacturerLittelfuse
Product CategoryFuses
Color-
Series224
ProductGlass Fuse
TypeSpecialty Fuses
PackagingBulk
Unit-Weight0.045856 oz
Mounting-StyleAxial
Current-Rating750mA
Termination-StyleAxial
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Length14.48 mm
Package-Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
Size-Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
Voltage-Rating-AC250 V
Voltage-Rating-DC125V
Fuse-TypeCartridge, Glass
Response-TimeFast
ApprovalsCE, CSA, UL
Breaking-Capacity-Rated-Voltage35A AC, 10kA DC
MeltingI2t1.05
Diameter4.7 mm
Product-TypeGlass Fuse
Resistance0.152 Ohms
Fuse-Size-Group2AG (5 mm x 15 mm)
Indicator-StyleWithout Indicator
Interrupt-Rating10 kA at 125 VAC/35 A at 250 VAC
Body-StyleCylindrical Leaded
Product Details
__
[ Simpson ]
Round Style Analog Panel Meters
**• UL Recognized - File # E91015 Except for the Wattmeters & Frequency
Meters **
• Glass Window for optimum viewing
• Rugged black plastic case
• Black spade-type pointer for easy distant reading
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay