CS51022AEDR16G
CS51022AEDR16G CS51022AEDR16G - Brand New onsemi DC DC Switching Controllers
Get Quote
Buy Now
CS51022AEDR16G
CS51022AEDR16G - Brand New onsemi DC DC Switching Controllers
Manufacturer Part No: CS51022AEDR16G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryDC DC Switching Controllers
SeriesCS51022A
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Unit-Weight0.023492 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-16
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Output-TypeTransistor Driver
FunctionStep-Up/Step-Down
Supplier-Device-Package16-SOIC
Number-of-Outputs1 Output
TopologyFlyback, Forward Converter, Push-Pull
Voltage-Supply-Vcc-Vdd7.7 V ~ 20 V
Frequency-Switching1MHz
Control-FeaturesCurrent Limit, Soft Start
Output-ConfigurationPositive, Isolation Capable
Output-Phases1
Duty-Cycle-Max83 %
Synchronous-RectifierNo
Clock-SyncNo
Serial-Interfaces-
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating-Supply-Voltage- 0.3 V to + 20 V
Output-Current1000 mA
Switching-Frequency1000 kHz